Potřebujete zatemnění?

Zatemnění je jeden z prvků, který bývá jak podceňován, tak přeceňován. Především je nutné si uvědomit, že základním prvkem určujícím jeho potřebu je poloha oken místnosti s ohledem na světovou stranu a celkové "prosklení" místnosti.

Dále, podstata zatemnění již dávno nespočívá v prostém překrytí oken neprůhlednou látkou ve formě například černých rolet. Zcela shodnou službu udělají vertikální žaluzie z průsvitného materiálu, navíc mohou dát místnosti při správné volbě barev příjemný vzhled. Díky materiálu, od zcela neprůsvitného po téměř průsvitný až průhledný, můžete zvolit tu správnou variantu pro vás. Jsou použitelné i klasické horizontální žaluzie, ale nejsou až tak příjemným doplňkem interiéru. Nezapomínejme, že světelné výkony dnešních projektorů jsou poměrně vysoké a není tedy nutná opravdová tma, stačí omezit přímé světlo a samozřejmě slunce. Slunce svítící přímo do místnosti nepřekoná ani ten nejvýkonnější projektor.

Co by tedy mělo hrát při vašem rozhodování roli?

  • Okna na jih nemusí dělat v létě problém (slunce je vysoko), zato nízké podzimní a zimní slunce může svítit přímo do místnosti. Okna na východ či západ bývají bezproblémová a u severních oken se sluníčka nemusíte bát vůbec
  • Pozor, zvláště v hustých zástavbách, nad občasnými odrazy slunce od okolních oken nebo prosklených prostor. Před nimi neochrání ani okna na severní stranu a navíc jsou velmi nepříjemné. Pokud se tento problém vyskytuje, jsou žaluzie nutností.
  • Vyřešit projekci v kruhových místnostech s částečným nebo úplným prosklením bez zatemnění nelze, vždy se bude jednat o kompromis. Pokud v takové místnosti očekáváte projekci, hned od začátku požadujte základní zatemnění vertikálními žaluziemi
  • Časté jsou požadavky na promítání venku za denního světla, tady je nutný maximálně výkonný projektor a pokud je možné, tak zadní projekce na matnici. Současně je nutné zamezit přímému slunečnímu svitu na projekční plochu.

V místnosti s menším počtem malých oken se lze pro běžně používané projektory s výkonem nad 1800 ANSI a projekční plochou o šířce 180 cm obejít bez zatemnění.