Je DVI/HDMI rozhraní opravdu nutnost?

V poslední době se setkáváme se striktními požadavky na digitální vstup u data/video projektoru. Uživatelé v podstatě moc nevědí, proč by ho chtěli, ale reklama nese své ovoce.

Původně mělo dané rozhraní odstranit převod digitálního signálu uvnitř počítače na analogový (D/A) a v počítačovém LCD monitoru zpětný převod na digitální (A/D). Obraz ve vyšších rozlišeních je opravdu čistší a ostřejší, to je fakt. Jenže u projektoru je přínos pro dnešní nejobvyklejší rozlišení 1024 x 768 bodů diskutabilní, on totiž projektor si dokáže pomocí vlastní elektroniky obraz natolik vyhladit, že při použití kvalitních kabelů je rozdíl neznatelný. A právě o to jde, pokud použijete kvalitní komponenty v celé signálové cestě, není co řešit. Jiná situace nastává například u rozlišení 1600 x 1200 bodů. U projektorů to ho sice nenajdete, ale u monitorů ano a tam ten rozdíl již je. Takže, je ten vstup potřeba nebo není?

Na věc je nutné nahlédnout ze dvou směrů. Pokud pořizujete projektor na mobilní prezentace s notebookem, z pohledu perspektivy tam DVI, dnes už spíše HDMI, vstup být může. Doporučujeme spíše HDMI, protože DVI je na ústupu z prostého důvodu - příliš velký konektor. K projektoru lze samozřejmě doplnit čistě mechanickou redukci HDMI/DVI.

Za druhé, DVI/HDMI je natolik „rychlé“ rozhraní, že kabely jsou svou délkou omezené a pokud potřebujete signál přivézt na vzdálené zařízení, je nutné použít opakovače které nejsou zadarmo. U standardních dlouhých kabeláží, které s rozlišením 1024 x 768 nebo 1280 x 1024 bodů v našich instalacích dosahují až 75 metrů, se v případě DVI/HDMI používá převod na optický signál a u projektoru zase zpětný převod na DVI/HDMI. Kvalitní převodníky doplněné kvalitními kabely něco stojí, tedy navíc jak již bylo řečeno, přínos pro typické rozlišení 1024 x 768 nebo 1280 x 800 bodů je v daném okamžiku minimální.

Pro pevné instalace není moc výrobců dlouhých kabeláží bez potřeby opakovačů, u nás můžete do vzdálenosti 23 metrů použít HDMI Flat kabel Kramer, který garantovaně rozlišení 1080p na tuto vzdálenost přenese.

Co Vám tedy radíme ? Pokud jste profesionální grafici, pracujete s CAD, GIS, atd., pořiďte si projektor s DVI/HDMI vstupem. Pokud jste normální uživatel (škola, firma, školící a prezentační společnosti, …) berte jako plus, když ten vstup projektor má, ale nedávejte ho jako zásadní kritérium.

Na druhou stranu, tento text postupně ztrácí aktuálnost, neboť HDMI rozhraní se začíná postupně objevovat u většiny projektorů.