Fenomén zvaný HDBaseT

HDBaseT je nový standard přenosu digitálních signálů. Byl vytvořen aliancí HDBaseT, kterou v roce 2010 založily společnosti Samsung Electronic, Sony Picture Entertainment, LG Electronic a Valens Semiconductor.

Proč vznikl další standard přenosu digitálního signálu? Není jich pořád dost? HDMI, DVI, DP, DM8G+, SPDIF, Ethernet, USB, DGKat ... Co nám ještě chybí? Kdo se v tom má vyznat?

Je to pravda. Standardů v oblasti digitálních signálů je hodně. Pro každý signál potřebujeme jiný kabel. Ne všechna zařízení mají právě ten, který právě potřebujeme k dispozici. Tento problém by měl HDBaseT standard odstranit. Neměli bychom se tedy už trápit s tím, jestli máme zdroj signálu se správným výstupním konektorem. A také bychom neměli přemýšlet nad tím, jestli máme všechny kabely potřebné pro různé typy digitálních signálů - pro obraz, pro zvuk, pro ovládání přístrojů, pro přístup
na internet atd.

Co nám tedy HDBaseT nabízí?

Snadné připojení koncového zařízení jako jsou například projektory, televizory, velkoformátové monitory a podobně. Zkrátka vše, co umí přehrávat nebo zobrazovat obraz, zvuk nebo internetové stránky. A v některých případěch lze toto zařízení i napájet, takže nepotřebujete ani přívod 230V.

Protokol HDBaseT přenáší nekomprimovaný obraz HD videa do rozlišení až 4K od zdroje k zobrazovači, zvuk, počítačovou síť do rychlosti až 100Mb včetně připojení na internet, řídící signály USB, RS i IR a v neposlední řadě i napájení koncového zařízení až do příkonu 100W. Pokud tedy máte například televizor, jehož příkon je například 65W, stačí k němu přivést jediný kabel s koncovkou RJ-45. Nic jiného.

Pro přenos HDBaseT se používá standardní kabel UTP/STP Cat 5e a vyšší (Cat6, Cat7) zakončený konektorem RJ-45 (viz. obrázek). Ano, jedná se o kabel, který známe jako síťový kabel pro počítačovou síť. Je tvořen čtyřmi páry smotaných vodičů, které moho být stíněny buď společně nebo samostatně. Čím kvalitnější kabel použijeme, tím spolehlivější bude přenos signálu.

 

Také délka kabelu pro HDBaseT může být výrazně větší, než v případě jiných digitálních signálů - zejména obrazových. Pokud provedeme základní srovnání, je na tom HDBaseT signál zdaleka nejlépe.

Digitální signál max. délka standardního kabelu [m] max. délka speciálního kabelu [m]
HDMI 5 20
DisplayPort 5 15
DVI 5 20
USB 5 10
Ethernet 100 100
HDBaseT 100 100

Líbí se Vám toto řešení, ale máte starší zařízení bez HDBaseT vstupu a nechcete se ho zbavovat?

I v tomto případě lze provést rozvod signálů pomocí HDBaseT. Jenom budete muset před takovéto zařízení zapojit převodník, který Vám HDBaseT signál převede na standardní formát.